Dlaczego ropa kosztuje poniżej 50 USD za baryłkę?

Dlaczego ropa kosztuje poniżej 50 USD za baryłkę?

Ceny ropy naftowej mają olbrzymi wpływ na światową gospodarkę, a ich wahania są odczuwalne przez konsumentów i firmy. Dane maklerów wskazują na duży wzrost zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych, co ma znaczący wpływ na cenę za baryłkę. W ubiegłym tygodniu na giełdzie paliw w Nowym Jorku ceny ropy naftowej spadły o ponad 1%, co było natychmiastową reakcją na wzrost zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych. Dzieje się tak, ponieważ U.S. Energy Information Administration przekazało raport przed 7 października, w którym oświadczają, że zapasy ropy naftowej wzrosły o 4,9 mln baryłek, natomiast dzień wcześniej Amerykański Instytut Naukowy wskazał wzrost o 2,7 mln baryłek.

Początek października to najwyższa ilość zapasów w historii, charakterystyczna dla tego okresu w roku, co od razu wyjaśnia tak niskie ceny za baryłkę. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową – OPEC – ogłosiła najwyższy poziom produkcji jaki miał miejsce we wrześniu i mimo zawartego porozumienia o obcięciu produkcji, zaznaczył większą nadwyżkę w przyszłym roku. Rynki pozostają jednak sceptycznie nastawione do porozumienia o ograniczeniu produkcji, ponieważ nie wiedzą, w jaki sposób taki plan miałby wejść w życie. Co więcej, analitycy rynkowi spekulują, które kraje należące do organizacji obniżą produkcję ropy i jak będzie wyglądało porozumienie.

Biorąc jednak pod lupę dosyć sprzeczne stanowiska członków kartelu, którzy nie mają wspólnego stanowiska co do limitów dostaw ropy do poszczególnych krajów, ciężko przewidzieć jak będzie wygląd końcowy efekt porozumienia.

OPEC ogłosi swoją decyzję po 30 listopada, bo wówczas odbywa się oficjalne posiedzenie tej organizacji w Wiedniu.

Share

About Marek Paciorkowski

Marek Paciorkowski has created 160 entries.