„Raje podatkowe” pod lupą

„Raje podatkowe” pod lupą

Nie od dziś wiadomo, że przepisy podatkowe niemal każdego kraju można ominąć za pomocą tzw. rajów podatkowych. Nie znaczy to naturalnie, że takie działania są zgodne z prawem, niemniej stanowią duży problem w ściganiu przestępstw podatkowych i walce z „praniem brudnych pieniędzy”.

8 listopada br. kraje członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły treść dyrektywy, która ma pomóc w regulacji działań eliminujących powyższy proceder i jednocześnie ułatwić ustalenie jednolitej listy „rajów podatkowych”.

W ramach postanowień zostało przewidziane między innymi, że kraje uznawane za podatkowe ozay, będą zobligowane do ujawniania uprawnionym władzom podatkowym informacji o rzeczywistych właścicielach firm.

Z czego wynika poruszenie?

Determinantem tych działań była afera Panama Papers, w której to ujawniono ukrywanie majątków oraz unikanie opodatkowania na masową skalę.
Do końca przyszłego roku ma powstać czarna lista krajów, których jurysdykcje obecnie uniemożliwiają dostęp do informacji o transferze środków finansowych przez obywateli krajów trzecich.

W jaki sposób UE chce osiągnąć cel?

Wspólnota ma zamiar nakładać wysokie sankcje przez wszystkie kraje członkowskie na państwa „szarej strefy podatkowej”. Zdaniem Ministra finansów sprawującego prezydencję w Radzie UE Słowacji – Petera Każimira, celem nie jest karanie za wszelką cenę, a stworzenie systemu zachęcającego do przekazywania informacji podatkowych.

Ograniczenie finansowania działań o znamionach terrorystycznych

Oprócz przepisów typowo podatkowych, Ministrowie pochylili się także nad zagadnieniem anonimowych płatności kartami kredytowymi, których używa się m.in. do finansowania działań terrorystycznych. Komisja Europejska chce zmniejszyć kwotę wolną od weryfikacji z dotychczasowych €250 do €150. Dotyczy to kart przedpłaconych.

Dyrektywa ma zostać wprowadzona od 1 stycznia 2018 roku.

Share

About Redakcja MPAC

Redakcja MPAC has created 13 entries.