Stabilizacja złotówki w październiku

Stabilizacja złotówki w październiku

Obecnie polski złoty wyceniany jest na rynku następująco: 4,2947 PLN za EURO, 3,8957 PLN za USD oraz 4,7436 PLN za CHF. Jednak dopiero piątkowy handel na rynku walutowym przyniósł stabilizację polskiej walucie. Wcześniej handel przynosił osłabienie waluty, a bazowało to na słabszych danych dotyczących handlu zagranicznego z Chin. Na rynku spekuluje się, że kolejny słaby sygnał ze strony drugiej największej gospodarki świata oznaczał będzie, że tamtejsi decydenci będą zmuszeni do dalszej deprecjacji juana.

Ostatecznie jednak poziom polskiej waluty na rynku ustabilizował się, co daje nadzieje, że została ograniczona presja na osłabienie Złotego. Na szerokim rynku nastroje dyktowane są głównie przez oczekiwania na ograniczenia wsparcia ze strony EBC czy BoJ oraz oczekiwanie na sygnały dochodzące z gospodarki Stanów Zjednoczonych, co pozwala sprawnie ocenić prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych mających nastąpić w grudniu.

Polski rynek czeka na wyjście z deflacji pod koniec tego roku, równocześnie jednak rewidując w dół założenia co do wzrostu gospodarczego w tym roku. Dzisiejsza sesja to czas na zwrócenie uwagi na odczyt dotyczący sprzedaży detalicznej z USA za miesiąc wrzesień i wystąpienia przedstawicieli Fed. W naszym lokalnym kalendarzu mamy wskazanie dotyczące bilansu płatniczego za wrzesień, a tu rynek spodziewa się deficytu sięgającego -320 mln EUR.

Reasumując – ostatnie sesje przyniosły próbę osłabienia polskiego złotego, jednak zatrzymało się to w okolicach 4,30-4,31. Jednakże wydaje się, że perspektywa mocniejszej złotówki jest ograniczona i ruchy deprecjacyjne będą kontynuowane w następnych tygodniach.

Share

About Marek Paciorkowski

Marek Paciorkowski has created 160 entries.