Zaskakujący rok 2016

Zaskakujący rok 2016

Wpływ polityki międzynarodowej na wartość złota

Spontaniczne sytuacje, jakie miały miejsce na międzynarodowej scenie politycznej zaskoczyły nie tylko społeczeństwo, ale również inwestorów. Choć zdarzeń w tym roku było wiele, to dwa z nich w sposób szczególny podkreśliły, jak dynamiczne potrafią być zwroty w notowaniach.

Reakcja rynku na Brexit i wyniki wyborów prezydenckich w USA

Co prawda Brexit zaskoczył wszystkich i choć możliwe było przewidzenie jego konsekwencji, to sama sytuacja postawiła wielu graczy przed poważnym dylematem. Nieco inaczej było w przypadku rokowań wyników wyborów prezydenckich w Stanach. Wyraźnie zdefiniowane poglądy obu kandydatów pozwoliły na przygotowanie scenariuszy na okoliczność zwycięstwa każdego z nich. Wygrana Donalda Trumpa zapowiadała zwrot na giełdzie i spadek wartości dolara. Jednak sytuacja ustabilizowała się szybciej, niż można się było spodziewać, bo już po kilkudziesięciu godzinach pozycja dolara wróciła do poprzedniego stanu. Obecnie zbliża się również dobrze znany „efekt stycznia”, dolar rośnie w siłę w stosunku do pozostałych kluczowych walut, lecz na rynku pojawiły się inne spadki.

Wartość złota – konsekwencje dla Polski i świata

Umacniająca się pozycja dolara i wzrost stóp procentowych odciskają wyraźny ślad na cenach złota. Na początku roku wartość kruszcu zyskiwała, w ciągu roku wzrosty się zatrzymały, a obecnie tendencja jest odwrócona. Złoto na świecie traci na wartości, ale z punktu widzenia Polski okazuje się, że jest to dobra informacja. Polscy inwestorzy posiadający złoto wychodzą z sytuacji obronną ręką, ponieważ polski złoty osłabia się w stosunku do głównych walut. Także w stosunku do dolara amerykańskiego, a to właśnie w nim notowane jest na giełdzie złoto.

Złoto jako aktyw doskonale spełnia swoją rolę i zabezpiecza oszczędności. Dzięki inwestycji w kruszec, jego posiadacz nie ryzykuje tak znacznie, jak w przypadku wymiany walutowej, np. między złotówką i dolarem.

Jak prognozować dynamikę rynku?

Niezależnie od tego, czy inwestor jest zaawansowanym graczem czy początkującym warto, aby swoją wiedzę poszerzał nie tylko w praktyce, ale również śledząc trendy i czerpać wiedzę od bardziej doświadczonych specjalistów. Jak to zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze szkoleń forex, na których wiedza zostaje rozszerzona i uporządkowana.

Share

About Redakcja MPAC

Redakcja MPAC has created 13 entries.