EBC: stopy procentowe bez zmian. Euro ostro w górę.

EBC: stopy procentowe bez zmian. Euro ostro w górę.

Europejski Bank Centralny zdecydował w czwartek o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Oznacza, to że główna stopa procentowa kredytu wynosi 1 proc. już od 23 miesięcy. – Ryzyko dalszego wzrostu cen wciąż aktualne. Podwyżka stóp możliwa już na następnym posiedzeniu – powiedział na konferencji Jean Claude Trichet, prezes EBC.

Decyzja jest zgodna z prognozami analityków choć w ostatnim czasie pojawiły się spekulacje, że w obliczu rosnącej inflacji (w styczniu wyniosła 2,3 proc.) EBC będzie skłonny podnieść stopy.

Na podanie informacji kurs wspólnej waluty nie zareagował. Dopiero po wystąpieniu prezesa EBC kurs euro poszedł ostro w górę. O godz. 16:45 kurs euro rósł o ponad pół procent do 1,394 dol.

Na wystąpieniu po ogłoszeniu decyzji ws. stóp prezes EBC Jean Claude Trichet stwierdził, że bank może w krótkim czasie – nawet na następnym posiedzeniu – zareagować podwyżką stóp jeśli inflacja w strefie euro będzie rosła. – Ryzyka inflacyjne pojawiają się ze strony rosnących cen surowców. Ryzyko dalszego wzrostu cen wciąż aktualne – powiedział na konferencji Jean Claude Trichet, prezes EBC.

Część analityków ostrzega, że na rynku może pojawić się chęć do realizacji zysków w momencie, kiedy euro będzie zmierzać w kierunku 1,4 dolara. Ich zdaniem wspólna waluta może się ustabilizować w przedziale 1,3800-1,3850 dolara.

„Wielu inwestorów spodziewało się jastrzębiego komunikatu Tricheta. Zaprezentował on dokładnie taką retorykę, jaką jastrzębie chcieli usłyszeć. Uważałbym teraz na możliwą realizację zysków” – powiedział główny strateg walutowy Forex.com, Brian Dolan.

Źródło: wyborcza.biz

Share

About Marek Paciorkowski

Marek Paciorkowski has created 160 entries.