WIG 20 – hossa nadal poza zasięgiem

WIG 20 – hossa nadal poza zasięgiem

Od końcówki 2016 roku mamy do czynienia ze sporym odreagowaniem indeksu WIG 20. Niewątpliwym wsparciem jest ogólnie panująca hossa na rynkach rozwiniętych (hitem pozostają tu indeksy niemieckie i amerykańskie).

Celowo pomijam aspekty fundamentalne, bo te już dawno oderwały się od rzeczywistości, jednakże należy mieć świadomość, że korekta na rynkach światowych, która z każdym miesiącem jest coraz bliżej, z pewnością będzie miała znaczący wpływ na nasz rynek. Są bowiem teorie, że kapitał z rynków rozwiniętych trafi wtedy na nasz rynek, wspierając wzrosty. Osobiście zalecałbym daleko idący realizm (tu: ostrożność), gdyż w przypadku pojawienia się strachu na rynku, rynki wschodzące będą solidarnie traciły…

Technicznie WIG 20 nie wygląda jednak najgorzej. W sierpniu 2017 roku popyt pokonał szeroki kanał spadkowy i doprowadził do zbliżenia się notowań do kluczowej strefy oporu 2595 – 2620 pkt. Wspomniany zakres można roboczo nazwać granicą bessy, gdyż trwałe pokonanie poziomu 2620 pkt. oznaczać będzie jej zakończenie!

Zastanawiające jest natomiast zachowanie rynku od września – zmienność wyjątkowo zmalała (zakres wahań przez ostatnie 3 miesiące to około 150 punktów), a notowania pozostają tuż pod oporem 2620 pkt. i każda próba ataku na strefę 2595 – 2620 pkt. kończy się cofnięciem.

Jeżeli osiągnięte maksimum na poziomie 2528 pkt. nie zostanie wkrótce pokonane, rynek wejdzie w większą korektę, a jeżeli zacznie ona się przy „wsparciu” korekty globalnej na rynkach, zamiast hossy aktualna bessa pogłębi się!

Share

About Marek Paciorkowski

Marek Paciorkowski has created 160 entries.